PROGRAM OF PPAM 2001


SUNDAY, SEPTEMBER 9
8:30 Tutorials
Pallas Parallel Tools at Work - Cracking Performance Problems Werner Krotz-Vogel Pallas, Germany
Numerical interval arithmetic Bill Walster, SUN, USA
OpenMP Timothy Mattson, Intel, USA
Numerical linear algebra, BLAS, LAPACK and ScaLAPACK Jerzy Wasniewski and Bjarne S. Andersen, Technical University of Denmark
19:30 Welcome Reception
MONDAY, SEPTEMBER 10
8:40 Opening
9:00 - 9:40 Invited talk
High Performance Computing, Computational Grid, and Numeriacal Libraries Jack Dongarra, University of Tennessee and ORNL, USA
9:40 - 10:20 Invited talk
Toward an Operating System that Supports Parallel Processing on Nondedicated Clusters Andrzej Goscinski, Deakin University, Australia
10:20 - 10:40 Coffee break
10:40 - 12:00 Contributed papers
Track A: Parallel Architectures
kNUMA Model for Clusters of SMP-Machines Martin Schmollinger, Michael Kaufmann
A Parallel System Archtecture Based on Dynamically Configurable Shared Memory Clusters Marek Tudruj, Lukasz Masko
Visualization of Automorphisms and Vertex-Symmetry Michael Sampels
Interrupt and Cancellation as Synchronization Methods Janusz Borkowski
Track B: Parallel Non-Numerical Algorithm
Consistency Requirements of Peterson's Algorithm for Mutual Exlusion of n Processes in a Distributed Shared Memory System Jerzy Brzezinski, Dariusz Wawrzyniak
Three Parallel Algorithms for Simulated Annealing Zbigniew J. Czech
Parallel Skeletons for Tabu Search Method Based on Search Strategies and Neighborhood Partition Maria J. Blesa, Lluis Hernandez, Fatos Xhafa
Solving Flow Shop Problem by Parallel Simulated Annealing Mieczyslaw Wodecki, Wojciech Bozejko
Track C: Applied Mathematics 1
Parallel two-step W-methods on singular perturbation problems R. Weiner, B.A. Schmitt, H. Podhaisky
Aggregation multilevel iterative solver for analysis of large-scale finite element problems of structural mechanics: Linear static and natural vibrations. S. Fialko
Unconditionally stable explicit difference schemes for the variable coefficients two dimensional parabolic differential equation Masaharu Nakashima
A numerical method for solution of ordinary differential equations of fractional order Jacek Leszczynski, Mariusz Ciesielski
Track D: Special Session on Parallel-Distributed-Cooperative Constraint Solving
Mobile Concurrent Constraint Programming Nicolas Romero
Combining Parallel and Distributed Search in Automated Equational Deduction Carsten Sinz, Jorg Denzinger, Jurgen Avenhaus, Wolfgang Kuchlin
The Langford's Problem: A Challenge for Parallel Resolution of CSP Zineb Habbas, Michael Krajecki, Daniel Singer
Parallelization of Continuous Verified Global Optimization N. Revol, T. Denneulin, J.-F. Mehaut, B. Planquelle
A Model of Cooperative Solvers for Computational Problems A. Kleymenov, D. Petunin, A. Semenov, I. Vazhev
12:00 - 12:50 Invited talk by COMPAQ
12:50 - 14:10 Lunch
14:10 - 14:50 Invited talk
GriPhyN (Grid Physics Network): Enabling Data Intensive Science in Grid Environments Ewa Deelman, University of Southern California, USA
14:50 - 15:30 Invited talk
Construction of Phylogenetic Trees on Clusters Denis Trystram, Institut National Polytechnique de Grenoble, Frederic Guinand, Universite du Havre
15:30 - 15:50 Coffee break
15:50 - 19:10 Contributed papers
Track A:
15:50 - 17:10 Scheduling and Load Balancing 1
Task Scheduling for Dynamically Configurable Multiple SMP Clusters Based on Extended DSC Approach Marek Tudruj, Lukasz Masko
Heterogeneous Dynamic Load Balancing with a Scheme Based on the Laplacian Polynomial Tiberiu Rotaru, Hans-Heinrich Nägeli
Optimal Task Scheduling of a Complete K-ary Tree with Communication Delays Noriyuki Fujimoto, Kenichi Hagihara
Fast Scheduling and Partitioning Algorithm in the Multi-Processor System with Redundant Communication Resources Eryk Laskowski
17:10 - 18:50 Performance Analysis and Prediction
Estimating Execution Time of Distributed Applications M. Drozdowski
Evaluation of Parallel Programs by Measurement of its Granularity Jan Kwiatkowski
Benchmarking Tertiary Storage Systems with File Fragmentation Darin Nikolow, Renata Slota, Jacek Kitowski
The Performance of Different Communication Mechanisms and Algorithms Used for Parallelization of Molecular Dynamics Code Rafal Metkowski, Piotr Bala, Terry Clark
The performance of FEM Computations on Clusters Using Different Models of Parallel Programming T. Olas, R. Wyrzykowski
Track B:
15:50 - 17:30 Tools and Environments for Parallel and Distributed Processing 1
DDG Task Recovery for Cluster Computing Giang T. Nguyen, Viet D. Tran, Ladislav Hluchy
Testing for Conformance of Parallel Programming Pattern Languages Lukasz Garstecki, Pawel Kaczmarek, Jacques Chassin de Kergommeaux, Henryk Krawczyk, Bogdan Wiszniewski
Towards a Monitoring Interface Specification for Distributed Java Applications Marian Bubak, Wlodzimierz Funika, Piotr Metel, Rafal Orlowski, Roland Wismueller
A Concept of Grid Application Monitoring Marian Bubak, Wlodzimierz Funika, Bartosz Balis, Roland Wismueller
Load Distribution in Jini Using JINT Joong-Han Kim, R.S. Ramakrishna
17:30 - 18:30 Parallel Programming 1
Automated Verification of Infinite State Concurrent Systems: An Improvement in Model Generation Piotr Dembinski, Wojciech Penczek, Agata Polrola
The Criteria of Satisfability for Homogeneous Systems of Linear Diophantine Constraints S. Krivoi
Systematic Generation of Executing Programs for Processor Elements in Parallel ASIC or FPGA-Based Systems and Their Transformation into VHDL-Descriptions of the Processor Element Control Units O. Maslennikow
18:30 - 19:10 Parallel Non-Numerical Algorithms 2
A New Parallel Approach for Multi-Dimensional Packing Problem Jacek Blazewicz, Rafal Walkowiak
On Parallel Generation of t-ary Trees in an Associative Model Zbigniew Kokosinski
Track C:
15:50 - 16:50 Evolutionary Computing
On the Convergence of Sampling Measures in the Global Genetic Search R. Schaefer, Z.J. Jablonski
Genetic Algorithms: Two Different Elitism Operators for Stochastic and Deterministic Applications Juan Sejias, Carmen Morato, Jose Luis Sanz-Gonzales
Modeling Hierarchical Genetic Strategy as a Family of Markov Chains Joanna Kolodziej
16:50 - 17:50 Evolutionary Computing and Neural Networks
Immune-like System Approach to Cellular Automata - based Scheduling Franciszek Seredynski, Anna Swiecicka
EPL-Julia the High-Performance Library for Evolutionary Computations Jaroslaw Zola, Roman Wyrzykowski
Connectionist Structures of Type 2 Fuzzy Inference Systems Janusz Starczewski, Leszek Rutkowski
17:50 - 19:10 Parallel Numerical Algorithms 1
The Analysis of the Lanczos Error Bounds and its Application to the Explicitly Restarted Lanczos Algorithm A. Cooper, M. Szularz, J. Weston
A New Message Passing Algorithm for Solving Linear Recurrence Systems Przemyslaw Stpiczynski
Implementation of Givens QR Decomposition in FPGA Anatoli Sergyienko, Oleg Maslennikow
Antithetic Relaxed Monte Carlo Linear Solver Chih Jeng Kenneth Tan
Track D:
15:50 - 17:10 Applied Mathematics 2
The Method of Fundamental Solutions in Three-Dimensional Elastostatics Andreas Poullikkas, Andreas Karageorghis, Georgios Georgiou
Rotation of the Sources and Normalization of the Fundamential Solutions in the MFS Yiorgos-Sokratis Smyrlis, Andreas Karageorghis
Error Estimaties for BE/FE Method in Elastic Scattering Andrzej Karafiat, Lech Slawik, Olga Trzos
Reconstruction of Unknown Properties of Seismicity E.V. Vasilyeva, V.L. Rozenberg
17:10 - 18:30 Applied Mathematics 3
Application of Equations with a Retarded Argument in Physical Systems Amalia Pielorz
A Constructive Numerical Method of Intervals Comparison P. Sewastjanow, P. Rog
Optimal Location of Sensors for Parameter Estimation of Static Distributed Systems Maciej Patan, Dariusz Ucinski
Computer Simulations in Constructing a Coefficient of Uncertainty in Regression Estimation - Methodology and Results Andrzej Grzybowski
18:30 - 19:10 Multiagent Systems
Agentspace as an Infrastructure for Distributed Applications Stanislaw Ambroszkiewicz, Tomasz Nowak
Agent System for Load Monitoring of the Heterogenous Computer Network Marcin Lepiarz, Zdzislaw Onderka
19:40 Traveling by Naleczow narrow-gauge railway and barbecue
TUESDAY, SEPTEMBER 11
8:20 - 9:00 Invited talk
Parallel Algebraic Multilevel Solvers Yousef Saad, University of Minnesota, USA
9:00 - 9:40 Invited talk
Timothy Mattson, Intel Corporation, USA
9:40 - 10:00 Coffee break
10:00 - 12:00 Contributed papers
Track A:
10:00 - 11:20 Scheduling and Load Balancing 2
A Greedy Approach for a Time-Dependent Scheduling Problem Stanislaw Gawiejnowicz, Wieslaw Kurc, Lidia Pankowska
Dedicated Scheduling of Biprocessor Tasks to Minimize Mean Flow Time Krzysztof Giaro, Marek Kubale, Michal Malafiejski, Konrad Piwakowski
Processing Time and Memory Requirements for Multi-Instalment Divisible Job Processing Pawel Wolniewicz, Maciej Drozdowski
SASEPA: Simultaneous Allocation and Scheduling with Exclusion and Precedence Relations Algorithm C. Fernandez, F. Torres, S. T. Puente
11:20 - 12:00 Tools and Environments for Parallel and Distributed Processing 2
Irregular and Out-of-Core Parallel Computing on Clusters Peter Brezany, Marian Bubak, Maciej Malawski, Katarzyna Zajac
The Object Oriented Platform for the Process Migration in the Heterogeneous Networks Piotr Uhruski, Zdzislaw Onderka
Track B:
10:00 - 11:00 Applications of Parallel/Distributed Processing 1
Distributed Evolutionary Algorithms in Shape Optimization of Nonlinear Structures Tadeusz Burczynski, Waclaw Kus
Using Fractal Coding in Medical Image Magnification Jan Kwiatkowski, Wies³awa Kwiatkowska, Krzysztof Kawa, Piotr Kania
The Parallel Environment for Endoscopic Image Analysis Henryk Krawczyk, Aleksander Neyman, Michal Nowikowski, Jamil Saif
11:00 - 12:00 Applications of Parallel/Distributed Processing 2
Flow Simulations on Overlapping Grids Using A Data Parallel C++ Library Stefan Nilsson
Parallel Grid Manipulations in Earth Science and Space Science Applications William Sawyer, Peter Messmer
An Empirical Comparison of Decomposition Algorithms for Complex Finite Element Meshes Tomasz Jurczyk, Barbara Glut, Jacek Kitowski
Track C:
10:00 - 11:00 Parallel Numerical Algorithms 2
Blocked Packed Factorization of Symmetric Indefinite Matrices Fred Gustavson
Recursive Packed Cholesky Algorithm Bjarne S. Andersen
LAPACK95 Jerzy Wasniewski
11:00 - 12:00 Applied Mathematics 4
Coupling by Boundary Conditions in Numerical Modelling of Thermomechanical Problems Norbert Sczygiol, Arkadiusz Nagorka, Grzegorz Szwarc
Multi-Phase Inverse Stefan Problems Solved by Approximation Method Radoslaw Grzymkowski, Damian Slota
The Efficient Generation of Unstructured Control Volumes in 2D and 3D Jacek Leszczynski, Sebastian Pluta
Track D: Workshop on the Complex System Simulation
Anastomosing Transportation Networks Pawel Topa, Mariusz Paszkowski
A Hybrid Cellular Automaton for Modelling Forest Dynamics Przemyslaw Jacewicz
Computational Modeling for Investigation the Origins of Life William A. Maniatty,Thomas Caraco, Niles Lehman, Boleslaw K. Szymanski
Biological Time Scaling and Ageing in the Penna Model M.S. Magdon-Maksymowicz, M.Bubak, A.Z. Maksymowicz
Distributed Simulation of Silicon-Based Film Growth V.V. Krzhizhanovskaya, M.A. Zatevakhin, A.A. Ignatiev, Y.E. Gorbachev, P.M.A. Sloot
High Performance Computational Algorithms for Kinetic Equations A. Bogdanov, E. Stankova
12:00 - 12:40 Invited talk
CORSA: Component Oriented Simulation Architecture Boleslaw K. Szymanski, Rensselaer Polytechnic Institute, USA
12:40 - 14:00 Lunch
14:00 - 14:40 Workshop on Complex Systems Simulation - Invited talk
Cellular Automata Modelling of Complex Systems Bastien Choppard, University of Geneva, Switzerland
14:40 - 15:20 Invited talks in parallel:
Multithreaded Programming Models and Architectures for Effective Parallel Computing Kevin Theobald, University of Delaware, USA
Solving Systems of Nonlinear Algebraic Equations - Where We Are Today Marcin Paprzycki, University of Southern Mississippi, USA
15:20 - 15:40 Coffee break
15:40 - 17:20 Contributed papers
Track A:
15:40 - 16:40 Parallel Programming 2
A Language for the Complexity Analysis of Parallel Programs González J.A., León C., Printista M., Roda J.L., Rodríguez C., Rodríguez J.M., Sande F.
Application of Mixed MPI/OpenMP Programming in a Multi SMP Cluster Computer Adam Smyk, Marek Tudruj
Developing a Data-Parallel Application with DaParT Cevat Sener, Yakup Paker, Ayse Kiper
16:40 - 17:20 Neural Networks
Parallel Processing by Implication-Based Neuro-Fuzzy Systems Danuta Rutkowska, Robert Nowicki, Yoichi Hayashi
LTF-C - Neural Network for Solving Classification Problems Marcin Wojnarski
Track B:
15:40 - 17:20 Applications of Parallel/Distributed Processing 3
Computation of Two-Phase Through Essentially Heterogeneous Porous Media by High-OrderQuasi-Characteristics Scheme with Parallel Facilities Mikhail P. Levin
Parallel Numerical Solution for Flood Modeling systems L. Hluchy, V.D. Tran, J. Astalos, M. Dobrucky
Block Models of Lithosphere Dynamics: Approach and Algorithms A.A. Soloviev, V.I. Maksimov, V.L. Rozenberg, Yu.M. Ermoliev, J. Linnerooth-Bayer
Application of Parallel Computing in the Transfer - Matrix Simulations of the Supramolecules Mn6 and Ni12 Grzegorz Kamieniarz, Ryszard Matysiak, Alvaro Caramico D'Auria, Filippo Esposito, Cristiano Benelli
Monte Carlo Method with Parallel Computation of Phase Transitions in the Three-Dimensional Ashkin-Teller Model G. Musial, L. Debski
Track C:
15:40 - 17:20 Parallel Numerical Algorithms 3
Flexible 2-Level Neumann-Neumann Method for Structural Analysis Problems Petter E. Bjorstad, Piotr Krzy¿anowski
Displacement Decomposition and Parallelization of the PCG Method for Elasticity Problems Radim Bahleta, Ondrej Jakl, Jiri Stary
Solving Large Systems of Differential Equations with PaViS Dana Petcu
A Columnwise Block Striping in Neville Elimination Pedro Alonso, Raquel Cortina, Irene Diaz, Vincente Hernandez, Jose Ranilla
A Scheme for Partitioning one Class of Regular Graphs R. Ciegis, G. Silko
Track D: Workshop on the Complex Systems Simulation
Computational Aspects of Multivariate Statistical Analysis for Spatial-Temporal Metaocean Fields A. Boukhanovsky
The Parallel Model of Complex Simulation Analysis and Forecast with Use of Mathematical Modeling Methods, Neural Networks and Cognitive Structures Yu. Nechaev, I. Kirykhin
Problems of Modelling in On-Board High-Performance Real Time Intelligence Systems Yu. Nechaev, A.Degtyarev, A.Boukhanovsky, N.V. Sokolova
Object-oriented Approach to Parallel Discrete Event Simulation M. Bubak, A. Przewiezlikowski, K. Rozpara
17:40 Excursion to Kazimierz Dolny and the last conference beer
WEDNESDAY, SEPTEMBER 12
8:20 - 9:00 Invited talks in parallel:
Supercomputing for the Masses: A Parallel Macintosh Cluster Viktor Decyk, University of California, USA
Meshless Finite Difference Method Janusz Orkisz, Technical University of Krakow, Poland
9:00 - 9:40 Invited talks in parallel:
PYRAMID: An Object-Based Library for Parallel Unstructured Adaptive Mesh Refinement Charles Norton, Jet Propulsion Laboratory of NASA, USA
Architecture Overview of Explicitly Parallel Instruction Computing Pawel Gepner, INTEL Corporation
9:40 - 10:00 Coffee break
10:00 - 11:20 Pannel discussion
11:20 - 11:50 Invited talk by COMPAQ
11:50 - 12:30 Invited talk
New Data Formats in the Computer for the Numerical Problems Fred Gustavson, IBM T.J. Watson Research Center, USA
12:30 - 13:10 Invited talk
Selforganization and Information Peter Sloot, University of Amsterdam, The Netherlands
13:10 Lunch
Minisymposium on Theoretical and Computational Methods in Hydrodynamics
Tuesday, Sept. 11 10:00 - 11:00
Solution of the incompressible Navier-Stokes equations using projection method Jan Jankowski, Monika Warmowska
Numerical methods for evolutionary convection-diffusion problems with nonlinear reaction terms Blanca Bujanda, Juan Carlos Jorge
Minisymposium on Functional Differential Equations and Their Applications
Tuesday, Sept. 11 11:00 - 12:00
Theory, solution techniques and applications of singular boundary value problems for ordinary differential equations Winfried Auzinger, Othmar Koch, Ewa Weinmueller
On positivity of solutions to delayed differential equations with state dependent impulses Alexander Domoshnitsky, Michael Drakhlin, Elena Litsyn
Linear differential equations with advancing arguments Antoni Augustynowicz, Henryk Leszczynski
15:40 - 16:40
Estimation of constants of numerical dynamics of a weakly nonlinear neuron Andrzej Bielecki, Dariusz Jablonski
Numeric conditions for some properties of the subshift of finite type Dariusz Jablonski, Kamil Tatara
A neural algorithm of nonlinear regression Andrzej Bielecki, Igor T. Podolak, Marzena Bielecka
Workshop on Applied Mathematics
Monday September 10 10:40-11:55 Session 1. Chairpersons: Malgorzata Wozniak, Bohdan Mochnacki
Tolerance system and composite structures Czeslaw Wozniak
On the mathematical modelling of heat-transfer phenomena in a certain periodic nonhomogeneous medium Ewaryst Wierzbicki
On the formation of semidiscrete and continuum models the dynamics of periodic media Jowita Rychlewska, Jolanta Szymczyk, Czeslaw Wozniak
On the elastodynamics of the chessboard-type composite media Lena Augustowska, Ewaryst Wierzbicki
Resonance properties of dynamical system with rectangularized excitation Ewa Ladyga, Wladyslaw Pekala
15:50-17:05 Session 2. Chairmen: Zbigniew Domanski, Romuald Szopa
Modelling of cyclic freezing process of the biological tissue using the BEM Miroslaw Dziewonski, Ewa Majchrzak, Bohdan Mochnacki
Sensitivity analysis of burns integrals with respect to the thermophysical properties of skin Marek Jasinski, Ewa Majchrzak
Modelling of temperature field in the skin tissue with a tumor using the boundary element method Ewa Majchrzak, Joanna Drozdek
Identification of the Neumann condition using the sensitivity coefficients and the BEM Ewa Majchrzak, Katarzyna Freus
Modelling of non-steady diffusion using the 1st scheme of the boundary element method Ewa Majchrzak, Sebastian Freus
17:05-18:20 Session 3. Chairpersons: Ewa Majchrzak, Ewaryst Wierzbicki
Numerical model of the continuous casting process on the basis of generalized FDM Sylwia Lara, Bohdan Mochnacki, Edyta Pawlak
Fundamental solutions for the Poisson equation with temperature-dependent source function Maria Lupa
The influence of the mould parameters on the course of casting Solidification Maria Lupa, Romuald Szopa, Jaroslaw Siedlecki
Diffusion in granular media Bozena Baran, Jolanta Blaszczuk, Zbigniew Domanski
The steady state solutions of the Keller-Segel model of chemotactic chemical agents aggregation Zbigniew Domanski, Paul Erdos, Bozena Baran, Jolanta Blaszczuk
18:20-19:20 Session 4. Chairmen: Czeslaw Wozniak, Leszek Rutkowski
On a certain selection result Piotr Puchala
Compromise neuro-fuzzy systems Krzysztof Cpalka, Leszek Rutkowski
A neuro-fuzzy relational system Rafal Scherer, Leszek Rutkowski
A multi-agent approach to medical data fuzzy classification Rafal Scherer, Agata Pokropinska, Leszek Rutkowski